Alkoholik już na zawsze

Alkoholizm to choroba – dziś już chyba nikt nie będzie zaprzeczał temu stwierdzeniu. Jednak jak leczyć alkoholizm – to już nie do końca wiemy. Leczenie alkoholizmu to bardzo złożony proces, wymagający współpracy wielu osób – przede wszystkim osoby uzależnionej, ale też jej bliskich, a także personelu medycznego, który pomaga w tym ciężkim procesie.

Skuteczna terapia alkoholowa

Skuteczna terapia alkoholowa zaczyna się od momentu przyznania przez chorego, że ma problem. Niestety zazwyczaj jest to poprzedzone wieloma sugestiami, prośbami, groźbami ze strony otoczenia. Często chory przez wiele lat nie zdaje sobie sprawy z problemu. Nierzadko musi się wydarzyć większa tragedia, aby taka osoba zdała sobie sprawę z tego, że ma problem z alkoholem. Kiedy już tak się stanie, można wdrożyć specjalistyczne sposoby leczenia alkoholizmu.

Leczenie alkoholizmu

Skuteczne leczenie alkoholizmu zaczyna się od terapii psychologicznej, podczas której chory ma szansę poznać głębsze przyczyny swojego problemu. Nierzadko problem, który jest do rozwiązania, wynika z trudności, które zaczęły się jeszcze przed problemem alkoholowym. W wielu przypadkach konieczne jest również leczenie w ośrodku zamkniętym.

Ośrodek zamknięty – czy to konieczne?

Wielu osobom wydaje się, że alkoholizm to tylko jakaś przypadłość, a wyleczyć go można poprzez chodzenie kilka razy w tygodniu na terapię. Jednak skuteczna terapia alkoholowa wymaga dużo więcej pracy i nierzadko lepiej jest, kiedy chory ma czas i pewnego rodzaju odosobnienie, aby móc sobie poukładać pewne rzeczy. Sposoby leczenia alkoholizmu to nie tylko psychoterapia, ale też skomplikowane medyczne procedury, których celem jest uwolnienie organizmu od trucizny, jaką jest alkohol.

Co po leczeniu?

Skuteczne leczenie alkoholizmu nie kończy się nigdy. Nigdy nie będzie można powiedzieć wprost, że terapia odniosła skutek, bo to jest ciągła praca nad sobą i pokonywanie słabości. Chory już zawsze będzie musiał mieć kontrolę nad sobą. Wielu jednak nie udaje się to za pierwszym razem, ale także wielu w końcu się udaje. Na pytanie, jak leczyć alkoholizm, nie ma jednej odpowiedzi, w każdym przypadku terapia będzie nieco inna. Najważniejsze w niej jest to, czy odniesie się sukces.

Dodaj komentarz