Co oferują ośrodki leczenia alkoholizmu

Ośrodki leczenia alkoholizmu są miejscami, gdzie osoby chore mogą w odosobnieniu przejść pierwszy etap leczenia. W naszym kraju znajduje się kilkadziesiąt miejsc, w których chory może podjąć leczenie. Co taki ośrodek może choremu zaoferować?

Ośrodki dla alkoholików

Ośrodek dla alkoholików przede wszystkim oferuje opiekę całodzienną nad chorym. Otrzymuje on codzienne wyżywienie, serwis sprzątający – wszystkie niezbędne w codzienności usługi. Jednak w wielu z nich musi również brać udział sam uczestnik, np. pomoc w gotowaniu. Jednak ośrodek leczenia alkoholików to głównie miejsce, gdzie chory podejmuje terapię.

Terapie, które oferują ośrodki leczenia alkoholizmu

Ośrodki dla alkoholików pozwalają na kontakt chorego z wykwalifikowanym i doświadczonym personelem medycznym, który ma odpowiednie kompetencje do podejmowania terapii i opieki nad chorym. Chory uczestniczy zarówno w sesjach indywidualnych, jak i grupowych. Podczas tych pierwszych może w spokoju dotrzeć do różnych braków, nieuświadomionych lęków i frustracji, które stają się powodem sięgania po kieliszek. Podczas terapii grupowej uzależniony może poczuć grupowe wsparcie, podzielić własnymi problemami i obawami i otrzymać odpowiedź od osób, które przeżyły wiele podobnych sytuacji. Ważne jest również wzajemne wsparcie i pomoc, której chory też może udzielić kolejnym osobom.

Skuteczna terapia

Terapia, którą można uznać za skuteczną, łączy w sobie kilka sposobów pracy. Początkiem tej pracy powinien być profesjonalny ośrodek dla alkoholików, aby wskazać choremu prawidłową ścieżkę postępowania, ramy, których nie powinien przekraczać. Po wyjściu z ośrodka chory dalej ma kontakt z terapeutami, nie jest pozostawiony sam sobie.

Dodaj komentarz