Alkoholizm to choroba
śmiertelna i przewlekła

Zapoznaj się z informacjami na temat alkoholizmu - objawy, typologia, sposoby leczenia, ośrodki terapii. Nie pozostawaj obojętny jeżeli ktoś z Twojego otoczenia ma problem alkoholowy.

alkoholizm leczenie, leczenie alkoholizmu, terapia uzależnień, terapia alkoholowa

Czy to już alkoholizm?

Choroba alkoholowa przebiega w poszczególnych etapach. Każdy charakteryzuje się natężeniem negatywnych dla organizmu objawów. Każda faza jednak jest momentem, w którym można liczyć na powrót do zdrowia, jeśli podejmie się odpowiednią trapię. Niektóre skutki alkoholizmu będą niestety odczuwalne przez całe życie. Mogą w wyniku uzależnienia pojawić się też inne choroby. Jednak mimo wszystko, można żyć i funkcjonować na całkiem dobrym poziomie.

Fazy uzależnienia, czyli krok po kroku w sidłach nałogu

W chorobie alkoholowej wyróżnia się cztery fazy. Są to fazy: wstępna, ostrzegawcza, krytyczna i przewlekła. Faza pierwsza to wstęp do alkoholizmu. Charakteryzuje się szukaniem okazji do picia, które ma być środkiem na złagodzenie codziennych napięć, problemów i stresu. Faza ostrzegawcza przejawia się w tym, iż pod wpływem alkoholu następują zaniki pamięci, potocznie zwane „urwanym filmem.” Ponadto w tej fazie pojawia się charakterystyczne podejście do picia alkoholu – narzucenie szybkiego tempa, picie przed spotkaniem towarzyskim, popijanie w samotności lub ukradkiem.

Faza krytyczna jest niebezpieczna, gdyż następuje brak kontroli. Alkoholik uzależnia się silnie zaniedbując inne sfery swego życia. Wszystko podporządkowane jest alkoholowi. Faza przewlekła utrwala zachowania z faz poprzednich. Ponadto alkoholik nie ukrywa się z piciem alkoholu. Pije cały czas, nie krępuje się przychodzić pod wpływem alkoholu do pracy, nie jest onieśmielony innymi ludźmi. Picie w ciągu zaburza trwale funkcje organizmu mogąc doprowadzić do śmierci.

Jak powiedzieć innym o swoim problemie?

Wstyd przed przyznaniem się innym do swojego problemu pojawia się, gdy człowiek uświadomi sobie, iż musi się leczyć. Wcześniej, nawet gdy otoczenie widziało go upojonego alkoholem, uczucie wstydu było przysłonięte chęcią dalszego picia. Czas, w którym chory przebywa na leczeniu jest udokumentowany zwolnieniem lekarskim. Po terapii alkoholowej alkoholik może wrócić do pracy i normalnie funkcjonować. Oczywiście pod warunkiem, że nie wróci do złych praktyk.

Druga szansa, czyli jakie możliwości ma alkoholik?

Alkoholik sam się nie uleczy. Dlatego istnieje szereg instytucji, placówek, ośrodków wykwalifikowanych do pomocy osobom borykającym się z alkoholizmem. W Polsce leczenie jest bezpłatne i dobrowolne. Wystarczy, że chory dostrzeże swój problem i wyrazi chęć wyleczenia. To tak, jak z każdą inną chorobą idziemy do lekarza i prosimy o pomoc w złagodzeniu dolegliwości.

Dziękujemy za wizytę. Jeżeli potrzebujesz pomocy - nie czekaj! Skontaktuj się z profesjonalną placówką!