Kto statystycznie jest najbardziej zagrożony alkoholizmem

Alkohol jest substancją zupełnie legalną, jednak jest to również trucizna dla naszego organizmu. Większość osób potrafi z niego korzystać w taki sposób, aby nie powodował zniszczeń w życiu. Jednak czasem styl życia i zawód stają się pułapką, w której picie staje się wręcz nakazane.

Które zawody są narażone na alkoholizm?

Wśród danych statystycznych można wyróżnić kilka zawodów, których przedstawiciele chętniej sięgają po wysokoprocentowe trunki. Można tu wymienić choćby dziennikarzy, lekarzy, robotników czy księży. Alkoholizmem nie są zagrożeni jedynie mężczyźni. Kobiety chorują równie często, choć potrafią lepiej ukrywać problem. Wśród kobiet bardziej zagrożone są te panie, które zajmują stanowiska asystenckie niż kierownicze, bo bardziej się obawiają o swoją pozycję i zarobki. Wśród mężczyzn wydaje się, że jest na odwrót.

Leczenie dla alkoholików

Leczenie odwykowe alkoholika nie jest łatwym procesem. Odbywa się zazwyczaj w momencie, kiedy wiele aspektów życia legło w gruzach – np. małżonek odszedł, pracodawca zwolnił, otoczenie potępiło. Niestety dopiero w tych drastycznych momentach wiele osób decyduje się na leczenie odwykowe alkoholików. Zakłada ono przede wszystkim psychoterapię, która pozwala na uświadomienie sobie, co alkohol odbiera choremu, a co można zyskać przez jego odstawienie.

Leczenie odwykowe alkoholika

Leczenie odwykowe alkoholików często odbywa się w ośrodkach zamkniętych. Pozwala to na wykonanie skutecznego i bezpiecznego detoksu organizmu. Ciągła obecność medyków daje pewność, że choremu nie stanie się krzywda, w przeciwieństwie do sytuacji, gdy osoba silnie uzależniona odstawiłaby nagle substancję. Oczywiście w obu przypadkach skutki uboczne wystąpią, jednak w ośrodku nad chorym czuwają lekarze, którzy mogą podać odpowiednie leki i monitorować stan zdrowia.

Powrót do życia

Leczenie dla alkoholików w ośrodku czy pod kontrolą lekarza to dopiero początek. Prawdziwym sprawdzianem jest powrót chorego do codzienności, nieraz do pracy, w której alkohol jest smutną codziennością. Osoba taka musi próbować wdrożyć w życie to, czego nauczyła się na terapii.

Dodaj komentarz