Leczenie alkoholizmu i… co dalej? Jak żyć w trzeźwości?

Jak leczyć alkoholizm w Polsce i jak wytrwać w trzeźwości? Oto pytania, które stawiają sobie i uzależnieni, ich bliscy i lekarze.

Trudne leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu w Polsce nie jest sprawą łatwą. Wiele osób wciąż nie rozumie, że jest to choroba i nie wystarczy silna wola, aby zerwać z nałogiem. Uzależnieni często muszą korzystać z ośrodków zamkniętych. Śląsk albo województwo świętokrzyskie mają kilka dobrych prywatnych ośrodków, do których chory może się zwrócić. Oczywiście jest cena, jaką za takie leczenie trzeba zapłacić, jednak długofalowo patrząc, warto się zdecydować.

Śląsk czy świętokrzyskie – co wybrać?

Wiele osób, które są uzależnione, a podejmują leczenie, powinno wybrać ośrodek z daleka od swojego miejsca zamieszkania. Pozwoli im to na odcięcie się od toksycznych relacji i nabranie dystansu, a w późniejszym czasie zwiększa się prawdopodobieństwo asertywnej odmowy. W pierwszym etapie niezbędne jest drastyczne odcięcie od codziennych nawyków i znajomych, w przeciwnym razie leczenie może się nie udać.

Powrót do codzienności

Powrót do domu po leczeniu jest równie trudny, jak samo leczenie. Leczenie alkoholizmu w Polsce zakłada często leczenie w ośrodkach, gdzie chory jest odseparowany od alkoholu, ma całodobową opiekę medyczną, ale to tylko pierwszy etap. Najtrudniejsza praca czeka, gdy uzależniona osoba wróci do swojego świata i będzie się sama musiała zmierzyć z pokusami, których nie można usunąć.

Czy warto korzystać z ośrodków?

Podstawowym problemem ośrodków prywatnych jest ich często wysoki koszt. Jednak cena, jaką chory płaci za swoje uzależnienie, jest zdecydowanie większa. Dlatego warto podjąć leczenie alkoholizmu, aby zyskać zdrowe i szczęśliwe życie.

Dodaj komentarz