Sprawdzone metody leczenia alkoholizmu – przegląd

Na czym polega leczenie alkoholika? Na czym polega terapia alkoholowa? Wielu osobom wydaje się, że wystarczy odseparować chorego od źródła problemu i sprawa zakończona. Niestety nie jest to takie proste, ponieważ alkohol jest powszechnie dostępny, dodatkowo nagle nie wszyscy w otoczeniu alkoholika przestaną pić, dlatego stosuje się różne metody leczenia alkoholizmu, które pozwalają na wytworzenie u chorego potrzeby odmawiania. Jednak zanim do tego dojdzie, należy przejść kilka etapów.

Farmakoterpaia?

Leczenie odbywa się dwutorowo – w formie psychoterapii oraz leczenia farmakologicznego. Farmakoterapia jest metodą wspomagającą, głównie wykorzystywaną w pierwszym etapie, aby zmniejszyć objawy zespołu abstynencyjnego. Ma również na celu wzmocnienie i rehabilitację wyniszczonego alkoholem organizmu oraz poprawę psychicznego samopoczucia. Zawsze należy stosować ją pod okiem lekarza, ponieważ wiele leków ma potencjał uzależniający. Obecnie nie stosuje się już przysłowiowego „wszywania” Esperalu, gdyż jest zbyt szkodliwy dla zdrowia, powoduje niebezpieczne skutki uboczne.

Psychoterapia

Na czym polega terapia alkoholowa? Główną metodą leczenia alkoholizmu jest psychoterapia. Choremu należy uświadomić straty, jakie ponosi przez alkohol. Pozwala to na zwiększenie motywacji do leczenia, bo nie jest zwykłym straszeniem, a wskazaniem konkretnych przykładów. Dzięki temu uzależniony buduje przeświadczenie o tym, że życie w trzeźwości przynosi więcej realnych korzyści. Dlatego również nie stosuje się już niebezpiecznych substancji, które zwiększały niekorzystne skutki działania alkoholu na człowieka, ponieważ było to sztuczne, a przy tym niebezpieczne, dodawanie zagrożeń.

Na czym polega leczenie alkoholika – na to pytanie najlepiej odpowiedzieć potrafi wykwalifikowany personel medyczny, który przez wiele lat szkoli się i zdobywa doświadczenie, aby odpowiednio pomagać chorym. Metody leczenia alkoholizmu są bardzo skomplikowanymi procesami, nad którymi powinien mieć pieczę wykwalifikowany specjalista.

 

 

Dodaj komentarz