Wybór odpowiedniego ośrodka leczenia alkoholizmu jest ważny

Ośrodek uzależnień od alkoholu jest jednym z podstawowych narzędzi leczenia alkoholizmu. W takim miejscu lekarze i personel wspomagają chorego w jego wychodzeniu z nałogu.

Ośrodek leczenia alkoholizmu

Od momentu zdiagnozowania choroby alkoholowej należy się zastanowić, który ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych zapewnia niezbędne warunki, które wspomogą chorego. Po pierwsze ważna jest lokalizacja – ośrodek leczenia alkoholizmu nie może się znajdować zbyt blisko miejsca zamieszkania, aby uniemożliwić pomysł ucieczki z niego lub niespodziewanych wizyt. Pozwala to choremu na odseparowanie się od toksycznego środowiska.

Co powinien zapewnić ośrodek uzależnień alkoholowych?

Ośrodek uzależnień od alkoholu to zazwyczaj zamknięty, prywatny dom opieki, który pozwala na leczenie w kontrolowanych warunkach. Taki ośrodek zazwyczaj zapewnia całodzienne wyżywienie, serwis sprzątający, opiekę medyczną, różnego rodzaju terapie i warsztaty. Często też organizowane są wycieczki poza ośrodek leczenia alkoholizmu, aby chory mógł odpocząć odrobinę i zobaczyć, że istnieje świat bez alkoholu, który jest dużo ciekawszy, niż mu się wydawało.

Jakie formy terapii oferuje ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych?

Każdy ośrodek oferuje nieco inny program pracy z osobą uzależnioną, jednak są pewne wspólne punkty, które oferuje każdy ośrodek. Wśród nich są warsztaty grupowe, podczas których chory musi przyznać przed pozostałymi uczestnikami, że jest chory. Otrzymuje dzięki temu wsparcie innych, którzy rozumieją jego problem. Dodatkowo w ofercie są terapie indywidualne, pozwalające poznać własne źródła sięgania po używki.

Co po wyjściu z ośrodka?

Ośrodek uzależnień alkoholowych jest tylko pierwszym etapem leczenia. Najtrudniejsza praca czeka chorego po wyjściu. Oczywiście i w tym chory nie jest pozostawiony sam sobie. Po wyjściu z ośrodka musi ciągle stawiać się na indywidualne i grupowe spotkania, bo ten etap wymaga od niego dużo pracy własnej i samozaparcia, a samemu często ciężko sobie z tym poradzić.

Dodaj komentarz