Alkoholizm to choroba
śmiertelna i przewlekła

Zapoznaj się z informacjami na temat alkoholizmu - objawy, typologia, sposoby leczenia, ośrodki terapii. Nie pozostawaj obojętny jeżeli ktoś z Twojego otoczenia ma problem alkoholowy.

alkoholizm leczenie, leczenie alkoholizmu, terapia uzależnień, terapia alkoholowa

Alkoholizm a ciąża

Spożywanie alkoholu przez kobietę w ciąży to zachowanie patologiczne działające na szkodę nienarodzonego dziecka. Przez łożysko łączące organizm matki z płodem przenikają wszystkie substancje, które kobieta wprowadza do swojego ustroju. Stąd mowa o pijącym alkohol, zażywającym narkotyki lub palącym tytoń płodzie. Podstawową rolą matki jest troska o potomstwo.

Matka – alkoholiczka nie spełnia tej roli, celowo działając na szkodę swojego jeszcze nienarodzonego potomka. Dziecko, które rodzi matka, która regularnie i trwale nadużywa alkoholu, także i w ciąży, rodzi się z głodem alkoholowym, gdyż również jest od niego uzależnione. Zobacz: objawy alkoholizmu.

Syndrom FAS – jak żyć z takim naznaczeniem?

Czym jest FAS (z ang. fetal alcohol syndrome)? Inaczej mówiąc, to Alkoholowy Zespół Płodowy. Dotyczy dzieci, których matka spożywała w ciąży alkohol. To zespół poważnych wad fizycznych i psychicznych, które prowadzą do utraty zdrowia, niekiedy i życia. Nie wiadomo jaka ilość alkoholu doprowadza do FAS, dlatego należy go wykluczyć całkowicie, gdy jest się w ciąży.

Dzieci z FAS charakteryzują się wyglądem twarzy, po której można rozpoznać, z jakim problemem się borykają. Ich oczy są szeroko rozstawione, górna warga jest bardzo wąska, nie mają rynienki pod nosem. Objawy ich choroby będą miały odzwierciedlenie w funkcjonowaniu społecznym, emocjonalnym, w nabywaniu umiejętności i radzeniu sobie w określonych sytuacjach. Nieleczone będą nosić to brzmię całe życie.syndrom fas, alkoholowy zespół płodowy

Dlaczego rodzice robią to swoim dzieciom?

Świadome krzywdzenie dzieci, zanim jeszcze zdążyły przyjść na świat to zachowanie, które ciężko zrozumieć i wytłumaczyć. Uzależnienie jest silniejsze niż miłość i troska o dziecko. Nadużywanie przez matkę alkoholu może wywołać przedwczesny poród, gdy dziecko nie zdążyło jeszcze się do końca wykształcić. Niestety, o ile wcześniaki mogą nadrobić w późniejszym wieku braki rozwojowe, o tyle wcześniak matki – alkoholiczki, nie będzie mieć tej szansy.

Sprawdź również ofertę Prywatnego Ośrodka Terapii Uzależnień w Krakowie.

Świadomość społeczna i profilaktyka, jako działania dążące do minimalizacji zachowań patologicznych

Społeczne uświadamianie o konsekwencjach zażywania substancji psychoaktywnych to pozytywne działania profilaktyczne. Mogą ostrzec osoby, które funkcjonują w patologicznych środowiskach i nie są świadome, jak można narazić swoją niewłaściwą postawą drugiego człowieka – istotę najbliższą, własne dziecko.

Dziękujemy za wizytę. Jeżeli potrzebujesz pomocy - nie czekaj! Skontaktuj się z profesjonalną placówką!