Alkoholizm to choroba
śmiertelna i przewlekła

Zapoznaj się z informacjami na temat alkoholizmu - objawy, typologia, sposoby leczenia, ośrodki terapii. Nie pozostawaj obojętny jeżeli ktoś z Twojego otoczenia ma problem alkoholowy.

alkoholizm leczenie, leczenie alkoholizmu, terapia uzależnień, terapia alkoholowa

Typologia alkoholizmu

Alkoholizm to choroba, która u każdego przebiega indywidualnie i wymaga zastosowania odpowiedniej terapii. Może to być terapia uzależnień: indywidualna, terapia alkoholowa zamknięta, a nawet terapia alkoholowa online. Najważniejszym czynnikiem jest dobrowolne leczenie alkoholika. Alkoholizm w każdym przypadku może wyglądać inaczej. Nie ma jednej klasyfikacji, która przedstawiałaby opis tej choroby. Popularną typologię stworzył Elvin Jelinek, który w swojej klasyfikacji nazwał typy alkoholizmu literami alfabetu greckiego. Tak kolejno wymienia się alkoholizm:

  • Alfa,
  • Beta,
  • Gamma,
  • Delta,
  • Epsilon,
  • Zeta.

Odpowiednia terapia kluczem do powodzenia

Typ Alfa odnosi się do spożywania alkoholu z powodu pojawiających się problemów i związanego z nimi stresu. Osoby pijące w ten sposób potrafią jednak kontrolować ilość wypijanych trunków. Dlatego nie jest to niebezpieczny typ. Jednak może przekształcić się w inny, np. Gamma. Typ Beta odnosi się do osób, które nie mają kontroli nad piciem i doprowadzają do zaburzeń i chorób układów lub narządów w organizmie.

Niebezpieczna i podstępna choroba, która przeobraża postrzeganie rzeczywistości

Typ Gamma określany mianem pijaństwa właściwego. Następuje uzależnienie psychiczne i fizyczne, które doprowadza do zaburzeń organizmu związanych z abstynencją. To najczęstszy typ alkoholizmu.

Typ Delta opisuje osoby pijące alkohol codzienne. Najczęściej to alkohol niskoprocentowy, który z czasem potrafi też poczynić szkody zdrowotne.

Typ Epsilon oznacza tak zwane ciągi picia następujące nawet po długim okresie abstynencji. Typ Zeta określa osoby, które pod wpływem alkoholu stosują przemoc wobec innych.

Dobrowolne leczenie alkoholika i chęć powrotu do normalnego życia

Lekarz po konsultacji jest w stanie stwierdzić, jaka terapia będzie najodpowiedniejsza z uwagi na typ alkoholizmu. Czy będzie to terapia indywidualna, terapia alkoholowa zamknięta czy wystarczy terapia alkoholowa online – zależy od indywidualnych predyspozycji. Najskuteczniejsze zdaje się być jednak łączenie terapii indywidualnej i grupowej w warunkach stacjonarnych.

Dziękujemy za wizytę. Jeżeli potrzebujesz pomocy - nie czekaj! Skontaktuj się z profesjonalną placówką!